נשירת שיער אצל כלבים Leave a comment

במדריך זה נעסוק במגוון שאלות

איך מתמודדים עם נשירת פרווה אצל כלבים,  האם קיים גזע כלבים ללא נשירה, האם יש השפעה של בריאות הכלב והאם קיים פתרון בצורת אוכל לכלבים מונע נשירה?

ראשית נבהיר כי נשירת שיער אצל כלבים הינה תופעה שגרתית המתקיימת באופן טבעי אצל רוב סוגי הכלבים. מקובל לחשוב שישנם גזעי כלבים ללא נשירה, לא כך הדבר אך כן ניתן לקבוע בוודאות כי עוצמת הנשירה אצל כלבים אלו פחותה בעשרות עד מאות אחוזים מכלבים אחרים עם נשירה טבעית מוגברת. השינויים בפרוות הכלב (החלפת פרווה סדירה) חלים בעיקר במעברי העונות ועוזרים לו לשלוט בטמפרטורת הגוף, להתמודד עם שינויי מזג האוויר, מגנים עליו מפני השמש ומהשפעות סביבתיות שונות. בהתאם לכך, בחודשי הקיץ נזהה אצל כלבנו השרת שיער מוגברת ובחודשי החורף האטה בנשירה ואף צמיחה של פרווה עבה ומחממת יותר.

אמנם הנשירה היא טבעית לחלוטין וחלק מתהליך ביולוגי, אך עדיין ניתן לצמצם את כמות הנשירה ואת כמות השיער המפוזר ברחבי הבית, על הבגדים ועל הרהיטים.

נשירת שיער מוגברת יכולה לנבוע מסיבות שונות וניתן להתייעץ לגבי פתרון לבעייה עם יועץ מומחה לתזונת כלבים בחנות חיות או הוטרינר שעליו אתם סומכים. לוטרינר מומחה יש הכלים הטובים ביותר לאבחן את הסיבות לנשירה ולהמליץ על דרכי התמודדות

כיצד נתמודד עם נשירת שיער אצל כלבים?

ישנן כמה פעולות פשוטת שיעזרו לנו להפחית את כמות השערות המפוזרות בבית. כל זאת כמובן מבלי לפגוע בבריאות הכלב שלנו.

שמירה על העור והפרווה:

מזון הכלב – כדי לשמור על הלחות הטבעית של העור והפרווה חשוב לספק לכלב תזונה בריאה עד כמה שאפשר – מזון איכותי מכיל אומגה 3 ואומגה  6 (חומצות שומן אשר מזינות את העור ומונעים התייבשות או היחלשות הפרווה). די באספקה סדירה של מזון איכותי לכלב כדי להפחית משמעותית את נשירת השיער. ודאו בנוסף כי המזון מכיל בכמות מספיקה של מינרלים כגון יוד, ברזל, מגנזיום, זרחן, אשלגן, נתרן, אבץ ועוד. שימו לב שמלבד מזון איכותי יש צורך שתמיד יהיו זמינים לכלב מים נקיים וטריים.

בנוסף על מנת למנוע פיזור של פרווה בבית – הפעולה הבסיסית ביותר היא סירוק והברשה של הכלב. הברשה של הפרווה אמנם לא תמנע את הנשירה אך תפחית משמעותית את הפיזור ברחבי הבית.

טיפ: נסו ללמד את הכלב להינות מהסירוק וההברשה, תוך כדי הפעולה פנקו את הכלב בליטופים וחטיפים. השקיעו בכך את הזמן הדרוש על מנת לקבל תוצאה לכלב שמח ונקי.

כיצד נזהה נשירת שיער שאינה שגרתית?

ראשית, בדקו בהתאם לסוג הכלב האם כמות הנשירה סבירה או לא. ישנם כלבים שנשירת שיער מוגברת היא נורמלית. לעומת זאת – קרחות, שיער דליל או קבוצות שיער רבות שנושרות תוך כדי ליטוף הינן תסמינים שעשויים להצביע על בעיה בריאותית שגורמת לנשירת שיער אצל כלבים. ניתן לסווג את סיבות הנשירה לאזור בגוף שמגורה.

אזור מגורה – הכלב יגרד, ילקק, יינשך, ישפשף (לעיתים בעזרת גלגול) וכו'. התנהגות זו עשויה להביא לנשירת השיער.

אזור לא מגורה – הכלב אינו עושה כל פעולה הגורמת לנשירת השיער, אם בכל זאת הפרווה נושרת הנושא מצריך תשומת לב בדיקה וטיפול.

מהם הגורמים לנשירה שאינה שגרתית?

מזיקים וטפילים: קרציות, פרעושים, כינים, קרדיות וכל שאר חבריהם הבלתי נסבלים. טפילים שיושבים על העור ואף נכנים תחתיו יוצרים גירוי (תחושת עצם זר על הגוף או עקיצה) שעשוי לגרום לשינוי בהתנהגות הכלב שתובלי לנשירה (למשל: גירוד, נשיכות, ליקוק ועוד)

אלרגיה למזון או לסביבה: ישנן אלרגיות שונות שיכולות להביא לנשירת שיער מוגברת. הכלב עשוי להיות רגיש לדברים שבלע או לחומרים שעמם בא במגע בחוץ או בבית, מזון ואף חומרי ניקוי עשויים לייצר תגובה אלרגית.

זיהום עורי או חיידקי: בדיוק כמו בני אדם גם הכלב חשוף למחלות וזיהומים שיכולים אף הם לגרום לגירוי שיוביל לגירוי ונשירה.

בעיות הורמונליות: ישנן הפרעות הורמונליות רבות ומגוונות שיכולות להשפיע בין היתר גם על פרוות הכלב. לעיתים יש עודף בהורמונים ולעיתים מחסור וכל מקרה יבחן לגופו ויטופל בהתאם על ידי הווטרינר

שינויים בתזונה: מזון הכלב חיוני גם לפרוותו ולכן שינוי בסוג המזון או בדיאטה, עשויים להביא לתגובות שונות שבין היתר יובילו לנשירת שיער מוגברת. 

לחץ חרדה וסטרס: לעיתים נשירת שיער היא תגובה או ביטוי ללחצים, פחדים, חרדות וכו' שנובעים משינויים בהרגלים או בסביבת הכלב (למשל, מעבר דירה).

בריאות כללית: שינויים בבריאות הכלב יכולים להתבטא גם בנשירה מוגברת.

כיצד נתמודד עם נשירת פרווה לא שגרתית?

ככלל, כאשר יש שינוי בתפקוד הבריאותי של הכלב יש לפנות לווטרינר ולקבל חוות דעת מקצועית על מנת להתאים את הטיפול הנכון. המענה הטיפולי במקרה של נשירת שיער שאינה שגרתית יהיה בהתאם לסיבה או לאבחון שבוצע. כגון: שינוי תזונתי, טיפול תרופתי, שינוי בהרגלים, שימוש תכשירים או שמפו לכלבים רגישים., 

לסיכום

נשירת פרוות הכלב היא נורמלית וטבעית. במקרים של נשירת שיער שגרתית ושאותה רוצים להפחית, ניתן לעשות כמה פעולות פשוטות כמו: הברשה תכופה, תספורת, מתן מים נקיים ורעננים והתאמת מזון איכותי שמכיל ערכים תזונתיים חיוניים כמו אומגה 3 או 6.

לעיתים נשירה מוגברת או התקרחות עשויים להצביע על בעיה בריאותית שמצריכה טיפול.

כתיבת תגובה